0

سیاره های منظومه شمسی

دسته بندی ها : blog, نجوم ۸ بهمن ۱۳۹۸ admin 1255 بازدید
سیاره های منظومه شمسی

سیاره های منظومه شمسی

سیاره های منظومه شمسی

سیاره عطارد(Mercury):

سیاره عطارد که به نام های تیر و مرکوری (پیک بادپای خدایان) نیز خوانده می شود جرمی است کوچکتر از زمین با قطر ۴۸۷۸ کیلومتر که در نزدیکترین فاصله از خورشید به دور آن می گردد. مدار بیضوی آن و فاصله متوسط آن از خورشید ۹/۵۷ میلیون کیلومتر است. سیاره کوچک عطارد به دلیل جرم کم و فاصله اندکش با خورشید جوّی ندارد لذا سطح روشن آن بسیار داغ (حدود ۳۲۷ درجه سانتیگراد) و سطح تاریک آن بسیار سرد (۱۶۳ـ درجه سانتیگراد) است.

سیاره زهره(Venus)

سیاره زهره که به نامهای ناهید و ونوس (الهه عشق و زیبایی) و خواهر زمین نیز خوانده می شود جرمی است، اندکی کوچکتر از زمین با قطر ۱۲۱۰۴ کیلومتر که در فاصله متوسط ۲/۱۰۸ میلیون کیلومتری خورشید به دور آن گردش می کند. مدت گردش آن به دور خورشید۷/۲۲۴ شبانه روز زمینی به طول می انجامد و گردش وضعی اش را در مدت ۲۴۳ شبانه روز زمینی انجام می دهد. این موضوع دلالت بر چرخش بسیار آرام و کند سیاره بدور خود دارد.

سیاره مریخ(Mars)

سیاره مریخ که به نام های بهرام و مارس (الهه جنگ) نیز خوانده می شود جرمی است کوچکتر از زمین با قطر متوسط ۶۷۷۶ کیلومترکه در ورای مدار زمین و در فاصله متوسط ۲۲۷ میلیون کیلومتری خورشید به دور آن گردش می کند. فاصله آن از کره خاکی ما در بهترین زمان (حالت مقابله مطلوب) به حداقل ۵۶ میلیون کیلومتر می رسد.

سیاره مشتری(Jupiter)

سیاره غول پیکر مشتری به نام های برجیس و ژوپیتر (فرمانروای کوه المپ) نیز خوانده می شود، بزرگترین سیاره منظومه شمسی است مشتری با قطر ۱۴۲۸۰۰ کیلومتر در فاصله ای دور از خورشید و در آن سوی مدار مریخ و سیارک ها به دور خورشید گردش می نماید.

 سیاره زحل(Saturn)

سیاره زحل که به نام های کیوان و ساترن (الهه زمان و پدر ژوپیتر) نیز خوانده می شود از زیباترین سیارات منظومه شمسی است که در فاصله متوسط ۱۴۲۷ میلیون کیلومتری از خورشید به دور آن گردش می کند. گردش زحل به دور خورشید ۴۶/۲۹ سال زمینی به طول می انجامد.

سیاره اورانوس(Uranus)

سیاره اورانوس (خدای آسمان اوّل و فرمانروای جهان) اولین سیاره کشف شده با ابزار رصدی است که درسال ۱۷۸۱ میلادی توسط ستاره شناس آماتور انگلیسی ویلیام هرشل (William Herschel) و با تلسکوپی که خود ساخته بود کشف گردید. البته او در ابتدا تصور می کرد که آن یک دنباله داراست!

سیاره نپتون(Neptune)
سیاره نپتون که نام خود را از خدای اقیانوس ها در اساطیر یونانی برداشت کرده است. اولین سیاره ای است که وجود آن قبل از کشف با ابزار رصدی با استفاده از محاسبات ریاضی ثابت شد. سپس با تعیین دقیق موقعیت رصدی آن در آسمان در میدان دید تلسکوپ ها نمایان گردید

سیاره پلوتو(Pluto)

سیاره پلوتو که نام آن از نام خدای مرگ و فرمانروای جهان مردگان اساطیر روم باستان اقتباس شده است یکی از دور دست ترین اجرام منظومه شمسی است. برای کشف پلوتو تلاشهای چند ساله ای صورت گرفت و در نهایت در ژانویه سال ۱۹۳۰ میلادی یک ستاره شناس آماتور رصد خانه لوول آمریکا به نام کلاید تومباو (Clyde Tombaugh)  موفق به کشف آن شد.

 

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

لطفا رضایت خود را از نوشته بالا با رای دادن به ستاره های پایین مشخص نمایید:

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
ادمین ادمین
admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0