0

آندوکاردیت

دسته بندی ها : blog, سلامت، بهداشت و پزشکی ۲۴ دی ۱۳۹۸ admin 107 بازدید
آندوکاردیت

آندوکاردیت

آندوکاردیت

اندوکاردیت عفونی قلب (عفونت قلب(

آندوکاردیت به انگلیسی: Endocarditis  یا التهاب درون‌شامه قلب به معنی استقرار و تکثیر عامل عفونی در سطح داخلی قلب)آندوکارد ) و دریچه‌ها می‌باشد. اندوکاردیت باکتریایی بیماری خطرناک و گاه کشنده‌ای است .

اندوکاردیت عفونی، عفونت پوشش داخلی حفرات قلب (اندوکارد) و یا دریچه‌های قلب است. این عارضه توسط موجودات میکروسکوپی (بطور معمول باکتری‌ها و گاهی قارچ‌ها و سایر انواع موجودات میکروسکوپی) ایجاد می‌شوند. این موجودات از طریق جریان خون وارد قلب شده و در آنجا ساکن می‌شوند. این موجودات میکروسکوپی به شکل طبیعی و بی‌خطری در برخی از قسمت‌های بدن مانند دهان و دستگاه ادراری زندگی می‌کنند و ممکن است بر اثر کوچکترین خراش یا بریده شدن بافت وارد جریان خون شوند. همیشه وجود باکتری‌ها در خون، منجر به اندوکاردیت نمی‌شود و همچنین تمام باکتری‌ها نیز قادر به ایجاد اندوکاردیت نمی‌باشند. اندوکاردیت بیماری ناشایعی است.

وقتی که اندوکاردیت رخ می‌دهد، موجودات میکروسکوپی داخل خون به پوشش داخلی قلب یا دریچه‌های غیرطبیعی می‌چسبند. شاید لخته‌های خونی میکروسکوپی که از قبل در محل ایجاد شده‌اند، در این فرایند به آنها کمک کنند. پاسخ بدن از طریق ارسال سلول‌های ایمنی و فیبرین (از عناصر تشکیل لخته) برای به دام انداختن ارگانیسم می‌باشد. یک دسته از مواد سلولی که مجموعه‌ای از ارگانیسم‌ها را دارد، وژتاسیون خوانده می‌شوند. وژتاسیون‌ها ممکن است با یکی از عملکردهای دریچه تداخل کنند. همچنین وژتاسیون‌ها ممکن است کنده شده و یکی از رگ‌های خونی را در یک اندام حیاتی مسدود کنند.

احتمال ابتلا به اندوکاردیت در صورت وجود بیماری‌های دریچه‌ای، جراحی قلبی، نقص مادرزادی قلبی، آسیب دریچه‌های قلبی به علت تب رماتیسمی در دوران کودکی، دریچه مصنوعی قلب یا وجود هر ماده خارجی دیگری در بدن افزایش می‌یابد. معتادان مواد مخدری که از سوزن‌های مشترک یا آلوده استفاده می‌کنند نیز در معرض خطر زیاد ابتلا به اندوکاردیت قرار دارند.

علائم اندوکاردیت عفونی قلب (عفونت قلب)

علایم اندوکاردیت متغیراند اما اغلب آنها با تب همراه می‌باشند. بیشتر افراد سایر علایم شبه آنفولانزایی مانند دردهای عضلانی، خستگی، تعریق شبانه و از دست دادن اشتها را گزارش می‌کنند. اگر مبتلا به اندوکاردیت مزمن یا اندوکاردیت تحت حاد هستید، علایم ممکن است شدت کمتری داشته و تا ماه‌ها قبل از تشخیص ادامه داشته باشند. گاهی اوقات علایم نارسایی قلبی مانند تنگی نفس و گیج شدن نخستین نشانه اندوکاردیت عفونی می‌باشند. شما و پزشک معالج‌تان ممکن است متوجه تغییراتی در پوست و ناخن‌هایتان بشوید، از جمله لکه‌های قرمز در کف دست و پا، زخم‌های دردناک در نوک انگشتان دست و پا و یا خط‌های تیره (خونریزی‌های ریز) در زیر ناخن‌ها که به نظر خرده‌های چوب می‌آیند. اندوکاردیت عفونی ممکن است باعث ایجاد عوارض دیگری نظیر کم‌خونی و خون ادراری گردد.

تشخیص اندوکاردیت عفونی قلب (عفونت قلب)

پزشک در ابتدا ممکن است از روی علایم شما به اندوکاردیت شک کند بویژه اگر خطر شناخته‌ شده‌ای مانند بیماری قلبی مادرزادی، تب رماتیسمی یا بیماری دریچه‌ای داشته باشید. او بوسیله گوشی طبی به صدای قلب‌تان گوش فرا خواهد داد و ممکن است متوجه یک سوفل جدید (صدای تلاطم جریان خون در قلب) یا تغییر سوفل قدیمی در قلب‌تان گردد. از روی نمونه‌های خونی که برای کشت به آزمایشگاه ارسال می‌شوند پزشک می‌تواند وجود عفونت و نوع میکرب بوجود آورنده عفونت را تشخیص دهد. تنها تعداد اندکی از کشت‌های خونی در افراد مبتلا به اندوکاردیت عفونی، منفی می‌شوند (منفی‌کاذب). یک اکوی قلبی تشخیص پزشک را با نشان دادن وژتاسیون‌ها بر روی دریچه‌های قلب تایید می‌کند. اکوی قلبی همچنین اندازه قلب شما را نشان داده و نشان می‌دهد که دیواره‌های قلب و دریچه‌های آن چگونه کار می‌کنند.

درمان اندوکاردیت عفونی قلب (عفونت قلب)

برای درمان اندوکاردیت به مقادیر (دوزهای) فراوانی از آنتی‌بیوتیک به مدت ۲ تا ۶ هفته برای کشتن موجودات میکروسکوپی عفونی در خون و استریلیزه کردن دریچه‌های قلب نیاز دارید. در ابتدا ضروری است که در بیمارستان بستری شوید تا آنتی‌بیوتیک‌ها بصورت داخل وریدی تجویز شوند. در برخی از افراد که به خوبی به این درمان اولیه پاسخ می‌دهند، ممکن است دوره کامل مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در خانه تکمیل شود. پزشک معالج شما با انجام آزمایش‌های خونی منظم از کارکرد صحیح داروها مطمئن خواهد شد.

عوارض اندوکاردیت عفونی قلب (عفونت قلب)

در برخی افراد، اندوکاردیت عفونی ممکن است به یک دریچه قلبی (طبیعی یا مصنوعی) صدمه زیادی بزند. اندوکاردیت‌عفونی همچنین ممکن است باعث ایجاد نارسایی قلبی شود. همچنین وژتاسیون‌ها ممکن است به کرات جدا شده و در سراسر خون پخش شوند. ممکن است برای حذف بافت عفونی و تعمیر یا تعویض دریچه نیاز به عمل جراحی باشد.

پیشگیری آندوکاردیت عفونی

بهداشت دهان ودندان

رعایت بهداشتی ازنظر مصرف لبنیات پاستوریزه

ضدعفونی سبزی های خوراکی

برای تمام عفونت های ناشی از باکتری ، درمان مناسب

برای تمام اعمال جراحی که ممکن است باعث باکتریمی گذراشوند باید آنتی بیوتیک مناسب تجویز شود

روش پیشگیری

دوز داروئی برای اکثربیماریهای ساختمانی قلب واقدامات دندانی :

Amoxicillin50 میلی گرم پرکیلو و۲گرم دربالغین ۱ ساعت قبل از عمل

Ampicillinوریدی یا عضلانی ۵۰ میلیگرم پر کیلو ودربالغین ۲ گرم

Cefazolin or Ceftrixone50 میلی گرم پرکیلو ودربالغین۱ گرم عضلانی یا وریدی

در موارد آلرژی به آمپی سیلین وآموکسی سیلین

Cefalexin50 میلی گرم پرکیلو ودر بالغین ۲ گرم

Clindamycin20 میلی گرم پرکیلو ودر بالغین۶۰۰ میلی گرم

Azithromycin or Clarithromycin15 میلی گرم پرکیلو ودر بالغین ۵۰۰ میلی گرم

بیمارانی که آلرژی به پنی سیلین وآمپی سیلین دارند

Cefazolin or Ceftrixone 50 میلیگرم پرکیلو ودر بالغین ۱ گرم

Clindamycin20 میلیگرم پرکیلوودر بالغین ۶۰۰ میلی گرم عضلانی یا وریدی

ریسک بالاHigh Risk :

هرنوع دریچه مصنوعی                سابقه آنوکاردیت عفونی          بیماریهای سیانوتیک قلبی        ناهنجاریهای متعدد: بطن واحد، جابجائی عروق بزرگ ، تترالوژی فالوت ،شنت های تعبیه شده با جراحی

Moderate Riskریسک متوسط :

ناهنجاری های قلبی به جز آن هائی که با ریسک بالا دارند

ضایعات اکتسابی دریچه ای مثل روماتیسم قلبی

کاردیوپاتی های هیپرتروفیک                 پرولاپسوس میترال           نارسائی دریچه یا ضخیم بودن لت ها

Negligible Riskریسک جزئی

ASD2منفرد PDA, ASD,VSD ترمیم شده             جراحی قلبی برای بای پس عروق کرونر

پرولاپسوس میترال بدون نارسائی              سوفل های بی آزار                     پیس میکر قلبی

سابقه بیماری کاواساکی بدون درگیری دریچه ای             سابقه تب روماتیسی بدون درگیری دریچه ای

اعمال جراحی روی دستگاه گوارش یا تناسلی ادراری

برای بیمارانی که ریسک بالا دارند:

Ampicillin وریدی یا عضلانی برای کودکان ۵۰ میلی گرم پر کیلوبالغین ۲گرم همراه جنتامایسین وریدی یا عضلانی ۵/۱ میلی پرکیلو حداکثر۱۲۰ میلی نیم ساعت قبل از عمل بعلاوه آمپی سیلین وریدی یا عضلانی یا آموکسی سیلین خوراکی ۲۵ میلیپر کیلو و۱ گرم افراد بالغ ۶ ساعت بعد برای بیماران با ریسک بالا که به آمپی سیلین یا آموکسی سیلین حساسیت دارند  وانکومایسین وریدی انفوزیون کودکان ۲۰ میلی پرکیلو بالغ ۱ گرم ۲ ساعت انفوزیون طوری تنظیم شود که نیم ساعت قبل از عمل پایان یافته باضافه جنتامایسین ۵/۱ میلی پرکیلو حد اکثر ۱۲۰میلی نیم ساعت قبل از عمل .

برای بیمارانی که ریسک متوسط دارند

آموکسی سیلین خوراکی ،کودکان ۵۰ میلی پرکیلو ۱ ساعت قبل از عمل ، افراد بالغ ۲ گرم ۱ ساعت قبل از عمل یا آمپی سیلین وریدی یا عضلانی ۵۰ میلی پرکیلو برای کودکان ودر افراد بالغ ۲ گرمنیم ساعت قبل از عمل ،برای بیمارانی که ریسک متوسط دارند  وبه آموکی سیلین وآمپی سیلین آلرژی دارند وانکومایسین وریدی به صورت اتفوزیون ،کودکان ۲۰ میلی پرکیلو ، بالغین ۱ گرم انفوزیون و۲ساعت به طول انجامد وطوری تنظیم گردد که نیم ساعت قبل از عمل پایان یافته باشد

تدابیر پرستاری

 • در صورتیکه بیمار در بیمارستان یا منزل به درمان داخل وریدی محدود شده است، برای وی حمایت روانپزشکی فراهم آورید.
 • درجه حرارت بیمار را کنترل نمایید. ممکن است بعداز هفته ها تب نیز وجود داشته باشد.
 • صداهای قلبی را از نظر بدترشدن سوفل ها یا ایجاد سوفل جدید بررسی کنید.
 • علایم و نشانه های سیستمیک آمبولی را کنترل نمایید. در بیمارانی که دچار اندوکاردیت قلب راست شده اند ، مراقبت از بروز انفارکتوس و انفیلتراسیون های ریوی لازم است.
 • بیمار را از نظر وجود علایم و نشانه های دال بر صدمه ارگانی نظیر (سکته مغزی ) ، مننژیت ، نارسایی قلبی ، انفارکتوس میوکارد ، گلومرولونفریت و اسپلنومگالی بررسی کنید.
 • به بیمار افراد خانواده در مورد لزوم رعایت محدودیت های حرکتی ، داروها و علایم و نشانه های عفونت توصیه نمایید.
 • بر لزوم به کارگیری آنتی بیوتیک بصورت پروفیلاکسی در بیمارانی که دچار اندوکاردیت عفونی بوده و تحت روش های درمانی تهاجمی واقع می شوند ، تأکید کنید.
 • اگر بیمار تحت جراحی قرار گرفته مراقبت ها و آموزش های بعد از جراحی را به او ارائه کنید.
 • به منظور نظارت و کنترل درمان آنتی بیوتیکی داخل وریدی در منزل ، بیمار را به پرستاران ارائه دهنده مراقبت در منزل ارجاع دهید.
 • برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

   

  ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

  لطفا رضایت خود را از نوشته بالا با رای دادن به ستاره های پایین مشخص نمایید:

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
ادمین ادمین
admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0