لوگو2

بحران کمبود آب در ایران

دسته بندی :blog, کشاورزی 26 دی 1398 5635
بحران کمبود آب در ایران

بحران کمبود آب در ایران

بحران کمبود آب در ایران

ایران با میزان بارش کم درحدود ۲۵۰ میلیمتر در سال، جز کشورهای خشک و گرمسیری می باشد باتوجه به کاهش بارش در این چند سال اخیر رو به سوی کشوری با شرایط آب و هوایی خشک می رود. بحران کم آبی خیلی زود تر از آنچه که فکرش را می کنیم ما را در گیر خود کرده است. کارشناسان محیط‌ زیست از آغاز خشکسالی در ایران و وقوع خشکسالی شدید در آینده نزدیک اظهار نگرانی می‌کنند. و همچنین گزارش‌های سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد که حدود ۴۰سال دیگر، منطقه خاورمیانه و از جمله ایران با ۳۰سال خشکسالی شدید مواجه خواهد شد که این خشکسالی در سال‌های اخیر آغاز شده است بر اساس داده‌های به دست آمده از مطالعات دمای هوای کشور، تا ۹۰ سال آینده میزان بارش کاهش و میزان دما افزایش می‌یابد ضمن آنکه سفره‌های آب زیرزمینی نیز از بین می‌روند.

برخی نقشه‌ها یی وجود دارند که نشان دهنده آب موجود در طبیعت است و کشورهای با حجم پایین‌تر یا بالاتر آب قابل استفاده را مشخص می‌کند. برخی دیگر نسبت آب موجود به جمعیت را دارند. رویکرد معمول رتبه بندی کشورها بر مبنای میزان منابع آب موجود در سال به ازای هر فرد است. برای مثال، با توجه به شاخص تنش آب فالکنمارک، زمانی گفته می‌شود یک کشور یا منطقه «تنش آبی» دارد که منابع آب سالانه آن کمتر از ۱۷۰۰ متر مکعب به ازای هر فرد در سال است. در سطحی بین ۱۷۰۰ و ۱۰۰۰ متر مکعب به ازای هر فرد در سال، کمبود آب دوره‌ای یا محدود را می‌توان انتظار داشت. هنگامی که منابع آب کمتر از ۱۰۰۰ متر مکعب به ازای هر فرد در هر سال باشد، کشور با «کمبود آب» مواجه است. فائو وابسته به سازمان ملل متحد بیان می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، ۹/۱میلیارد نفر در کشورها و یا مناطق با کمبود آب مطلق زندگی می‌کنند، و دو سوم از جمعیت جهان تحت شرایط تنش خواهند بود. بانک جهانی می‌افزاید که تغییرات آب و هوایی می‌تواند تغییر الگوهای آینده دستیابی به آب و استفاده از آن را موجب شود، در نتیجه افزایش میزان تنش آب و ناامنی، هر دو در مقیاس جهانی به آب بستگی دارند.

  یکی دیگر از اندازه‌گیری‌ها، به عنوان بخشی از یک ارزیابی گسترده‌تر از مدیریت آب در سال ۲۰۰۷،با هدف ارتباط در دسترس بودن آب و چگونگی استفاده از منابع در نظر گرفته شد؛ بنابراین کمبود آب به دو بخش «فیزیکی» و «اقتصادی» تقسیم شد. کمبود آب فیزیکی زمانی است که آب برای برآورده کردن تمام خواسته‌ها کافی نیست، از جمله آب مورد نیاز برای کارایی مؤثر اکوسیستم. مناطق خشک اغلب از کمبود آب فیزیکی رنج می‌برند. گاهی نیز به نظر می‌رسد که آب فراوان است اما در جایی منابع بیش از حد مصرف می‌شوند، مانند زمانی که زیرساخت‌های هیدرولیکی برای آبیاری، بیش از حد توسعه یافته‌اند. نشانه‌های کمبود آب فیزیکی عبارتند از: تخریب محیط زیست و کاهش آبهای زیرزمینی. تنش آب به موجودات زنده آسیب می‌رساند زیرا هر موجودی برای زندگی به آب نیاز دارد.


استان‌های پربارش و کم‌ بارش کشور

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از افزایش ۹ درصدی بارش کشور در نیمسال دوم سال ۹۴ خبر داد.به گزارش ایسنا، شاهرخ فاتح با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی (مهر) ۹۴ تا دوم فروردین ۹۵ کل کشور ۱۶۱ میلیمتر بارش دریافت کرده است، گفت: این عدد نسبت به میانگین بلندمدت ۶ درصد کاهش و نسبت به سال گذشته ۹ درصد افزایش داشته است. رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در ادامه به استان های پربارش از ابتدای سال زراعی ۹۴ تا دوم فروردین ۹۵ اشاره کرد و افزود: استان ایلام نسبت به میانگین بلندمدت ۵۰ درصد افزایش بارش داشت، همچنین استان اردبیل با ۴۰ درصد و کرمانشاه با ۳۸ درصد بارش بیشتری نسبت به میانگین بلندمدت دریافت کرده اند.فاتح همچنین به استان های کم بارش کشور نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: امسال استان یزد با ۴۳ درصد، خراسان رضوی با ۲۹ درصد و خراسان جنوبی با ۲۸ درصد کاهش بارش نسبت به سال گذشته مواجه بوده اند. .به گفته وی، درمقابل استان های ایلام با ۱۲۴ درصد، هرمزگان با ۱۱۹ درصد و کرمانشاه با ۱۰۲ درصدافزایش، سه استانی هستند که بیشترین افزایش بارندگی را در مقایسه با سال قبل داشته اند.به گفته فاتح، استان یزد نسبت به میانگین بلندمدت ۴۵ درصد کاهش بارش داشته است، همچنین استان های خراسان جنوبی با ۳۸ درصد و اصفهان با ۳۴ درصد بارش کمتری نسبت به میانگین بلندمدت دریافت کرده اند.

بد نیست در پایان به برخی از تبعات و خسارات خشکسالی بر محیط‌ زیست و حیات وحش پرداخت که در این باره می‌توان به کوچ و مهاجرت بی‌رویه حیوانات وحشی به لحاظ کمبود آب و غذای کافی، افزایش آسیب‌ پذیری شکار، افزایش بیماری و تنش در گونه‌های در معرض خطر، کاهش باروری و جمعیت وحوش و انقراض محلی، بروز بیماری‌های مختلف در بین حیات وحش و مرگ و میر بیشتر در نتیجه افزایش ارتباطات با تولیدات کشاورزی از قبیل استفاده از حیوانات از مزارع و خشک شدن اکثر زیستگاه‌های آبی طبیعی و انسان ساخت که زیستگاه پرندگان مهاجر و کنار آبزی است، اشاره کرد.

 همچنین بخش اعظمی از اراضی کشور ایران شامل اکوسیستم خشک و نیمه‌خشک با میزان بارش کم در اندازه ۲۵۰ میلیمتر در سال تشکیل می‌دهد که نتیجه آن کاهش رویش گیاهان و کاهش تولید است. اکنون مشاهده می‌کنیم که سراسر جهان تنوع زیستی، امنیت غذایی تحت تأثیر این مسئله قرار گرفته است به گونه‌ای که مسئله بیابان‌زایی، تولید محصولات کشاورزی را کاهش داده و کشور‌ها به ویژه کشور‌های در حال توسعه را با خطر جدی مواجه کرده است که به همین منظور باید راه کاری جدید برای سازگاری با پدیده خشک سالی  طراحی کرد. باید به خاطر داشته باشیم که بروز پدیده خشکسالی تأثیر قابل توجهی بر افزایش ریزگردها و توفان‌ها خواهد داشت که در آینده تهدید بزرگی خواهد بود.

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

لطفا رضایت خود را از نوشته بالا با رای دادن به ستاره های پایین مشخص نمایید:

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0