لوگو2

خصوصیات اسکلت بدن انسان

دسته بندی :blog, سلامت، بهداشت و پزشکی 19 دی 1398 admin 5515
خصوصیات اسکلت بدن انسان

خصوصیات اسکلت بدن انسان

خصوصیات اسکلت بدن انسان

اسکلت داربست بدن است تمام قسمت های بدن روی اسکلت قرارگرفته اند.بدن انسان از ۲۰۶ قطعه استخوان تشکیل شده است.این استخوان ها طوری با نظم کنار هم قرار گرفته اند که انسان را قادر می سازد حرکات دقیقی داشته باشد.

ساختمان استخوان

هر استخوان در فرد بالغ از دو نوع بافت استخوانی تشکیل شده است بافت استخوانی متراکم : در تنه استخوان های دراز واطراف استخوان اسفنجی قراردارد. بافت استخوانی اسفنجی : در قسمت میانی استخوانهای پهن ودوسر استخوان های دراز مشاهده می شوند .

پریوست چیست؟

روی تمام استخوان ها را یک پرده نازک لیفی می پوشاند که پریوست نام دارد.پریوست عروق خونی فراوان دارد واستخوان ها از اینطریق تغذیه می شوند.

انواع استخوان :
استخوان ها از نظر شکل ظاهری شامل :

۱-استخوان های بلند :این استخوان دارای یک تنه می باشد.در دو انتهای تنه سرهای استخوان قرار دارند.بین این قسمت ها دو غضروف رشد وجود دارند که رشد طولی استخوان را باعث می شوند.

۲-استخوان های کوتاه: این استخوا ن ها تفاوت چندانی در ابعاد خود ندارند.مانند استخوان های مچ دست و پا.

۳-استخوان های پهن: استخوان های  هستند بشقابی شکل که دو سطح صاف از جنس استخوان متراکم دارند که در میان آن ها بافت استخوانی اسفنجی وجود دارد .مانند استخوان های جمجه.

۴-استخوان های نا منظم : برای این گروه از استخوان ها شکل خاصی نمی توان در نظر گرفت مانند استخوان های بی نام و مهره ها.

۵-استخوان های کنجدی: این استخوان ها در لابه لای وترهای عضلات وجود دارند.تعداد آن ها در افراد مختلف با هم متفوت اسست .استخوان کشکک زانو تنها استخوان کنجدی است که در شمارش استخوان ها محسوب می شود و در میان این گروه از استخوان ها بزرگترین است

۶-استخوان های درزی

استخوان بندی بدن انسان

استخوان بندی بدن انسان شامل دو قسمت اصلی است :

۱-استخوان بندی محوری که شامل استخوان های سر وصورت ،ستون فقرات وقفسه سینه است.تعداد استخوان های سر و صورت ۲۲عدد است که ۸عدد از ان ها جمجمه را می سازند و ۱۴ قطعه نیز در صورت است .ستون فقرات از ۲۶ قطعه استخوان به  وجود آمده که هر یک را یک مهره می نامند.شکا ظاهری مهره ها متفاوت استقفسه سینه نیز شامل ۱۲ جفت دنده است که در جلو به جناغ سینه ارتباط دارند و در پشت به مهره ها متصل اند. .

۲-استخوان بندی ضمیمه ای که شامل استخوان بندی اندام های فوقانی وتحتانی است

تعداد استخوان های هر یک از اندام های تحتانی ۳۰ قطعه است که به وسیله کمربند لگن به استخوان  بندی محوری متصل اند. تعداد استخوان های هر یک از اندام های فوقانی نیز ۳۰ قطعه است که به وسیه کمربند شانه به استخوان بندی محوری وصل می شوند.

به غیر از  ساتخوان های یاد شده ۶ قطعه استخوان نیز در گوش وجود دارند . یک استخوان دیگر نیز وجود دارد که ارتباط مستقیم با اسکلت نداشته و لامی نامیده می شود.

استخوان بندی ضمیمه ای :

توسط کمربند شانه ای وکمربند لگنی به استخوان بندی محوری متصل می شوند

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

لطفا رضایت خود را از نوشته بالا با رای دادن به ستاره های پایین مشخص نمایید:

admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0