لوگو2

بهداشت چشم

دسته بندی :blog, سلامت، بهداشت و پزشکی 4 دی 1398 admin 5076
بهداشت چشم

بهداشت چشم

بهداشت چشم

چشم حساسترین عضو بدن است و برای حفظ بهداشت چشم و برخورداری از بینایی مطلوب، معاینه منظم چشمها، شناسایی و رفع مشکالت چشمی، آشنایی با عوارض چشمی و مراقبت مداوم از چشم هاضروری است.با نشانه هایی همراه است که فرد را متوجه مشکل خود میکند تا به پزشک مراجعه مشکلات بینایی معمولا کند ولی گاهی افراد به خصوص افراد کم سن و سال متوجه این نشانه ها نمیشوند از اینرو لازم است برای همه افراد هر یک تا دو سال یکبار معاینات چشمی انجام بگیرد تا در صورت وجود عیوب انکساری و یا بیماری بتوان با اقدام بهموقع از پیشرفت آن جلوگیری کرد.حدت بینایی و یا دید مطلوب، میزان سالمت چشمها و سطح توانایی حس بینایی را نشان میدهد.عیوب انکساری که بهعلت بروز تغییراتی در ساختار کره چشم بهوجود میآیند از جمله عواملی هستند که میتوانند حدت بینایی را دچار اختلال کنند.عیبهای انکساری چشم عبارت اند از:  نزدیک بینی: در نزدیک بینی، چشم ما اشیای نزدیک را واضح اما اشیای دور را تار میبینند. در چشم بزرگتر از حد طبیعی است. به موازات رشد و تکامل بدن کره چشم های افراد نزدیک بین معمولا تشدید خواهد شد.

دوربینی: در دوربینی اشیای دور واضح و اشیای نزدیک تار دیده میشوند. کره چشم افراد دوربین کوچکتر از حد طبیعی است.

آستیگماتیسم: در آستیگماتیسم، شکل غیرعادی قرنیه موجب تاری دید میشود. آستیگماتیسم، هم بر دید دور و هم بر دید نزدیک تأثیر میگذارد. چشم بعضی ها ممکن است هم آستیگمات باشد، هم نزدیکبین یا دوربین.

پیرچشمی: پیرچشمی نیز یکی دیگر از 

عیوب انکساری چشم است که به دلیل 

ب عدسی چشم به وقوع میپیوندد و از میانسالی شروع میشود.

عیوب انکساری را میتوان با عینک، لنز طبی، جراحی و اشعه لیزر اصلاح کرد. عینکها و لنزهای 

طبی باعث میشوند تصاویر به شکل مطلوبی روی شبکیه بیفتند و حدت بینایی به حالت طبیعی برگردد و

دید فرد اصلاح شود. از آنجا که لنزها روی قرنیه چشم مستقر میشوند، نظافت و نگهداری مطلوب آنها 

برای پیشگیری از عفونت چشم ضرورت دارد.

  

مراقبت از چشم 

علاوه بر عیوب انکساری، چشم در معرض تهدیدات محیطی فراوانی قرار دارد و سالانه افراد زیادی به دلیل آسیب چشمی به بیمارستانها مراجعه میکنند. برخی از شایع ترین آسیب های چشمی  واقدامات اولیهای که بایددرصورت بروزآنها، انجام شودبه شرح زیراست:

فرو رفتن گرد و غبار به درون چشم: برای محافظت از چشم در برابر گرد و غبار بهتر است

تا حدامکان از قرارگرفتن در چنین وضعیتی اجتناب شود و در صورت نیاز حتما از عینک محافظ چشم استفاده شود. درصورت ورود گرد وغبار به چشم، با آب جوشانده سرد شده چشم را شست وشو دهید. برای این کار ظرفی مناسب و تمیز را پر از آب سالم کرده و با قراردادن چشمها در آن و چند مرتبه پلک زدن تلاش کنید تا جسم خارجی از چشم بیرون آید.آلوده شدن چشم با مواد شیمیایی: برخی افرادبه علت سروکارداشتن بامواد شیمیایی مانند کاربا سفیدکننده ها، حشره کش ها، شوینده هاو… ممکن است دچار ناراحتی های چشمی شوند. برای جلوگیری ازاین آسیب توصیه می شودهنگام کار با مواد شیمیایی حتما از عینک های محافظ استفاده شود. ولی در صورت آلوده شدن چشم با مواد شیمیایی، لازم است چشم را با آب فراوان به طور پی درپی شست وشو داد ودراسرع وقت به پزشک مراجعه کرد. فرو رفتن جسم خارجی به چشم: فرو رفتن جسم خارجی به چشم، ناشی از قلاب سنگ، آتش بازی، تفنگ بادی ویا اجسام نوک تیز هنگام تصادف و یا خوردن ضربه به چشم در حین ورزش و بازی قابل ذکر است. (بهداشت چشم)

بـرای جلوگیری از این آسـیب پیشـنهاد میشـود نـکات ایمنـی رعایـت شـود و در زمـان بـازی و ورزش تـا حـد امـکان از داشـتن عینـک ً معمولـی خـودداری و درصـورت نیـاز حتمـا از عینکهـای ورزشـی اسـتفاده شـود.هنگام فرو رفتن جسم خارجی به چشم یا ضربه به چشم، مصدوم را به پشت بخوابانید و سر و چشم او را ثابت نگه دارید تا حرکت نکند، یک باند استریل روی چشم آسیب دیده قرار دهید و بعد  از گذاشتن باند روی آن یک محافظ چشمی قرار دهید. بهتر است مصدوم برای جلوگیری از حرکت چشم هر دو چشم خود را ببندد. از دستکاری چشم پرهیز کرده و در اسرع وقت مصدوم را به پزشک برسانید. 

 برق زدگی چشم: برق زدگی های ناشی از تشعشعات تخلیه الکتریکی و حرارت همچون سوختگی قرنیه چشم در جوشکاران و انعکاس نور در چشم اسکی بازان از موارد برق زدگی چشم است.بـرای جلوگیـری از ایـن آسـیب توصیـه میشـود هنـگام کار حتمـا از عینـک محافـظ اسـتفاده شـود.درصـورت بـروز ایـن عارضـه لازم اسـت بعد از شستوشـوی چشـمها با آب، چشـمها را خشـک کرده و بـا یـک بانـداژ اسـتریل ببندیـد تـا از پلـک زدن بـه مـدت ۸ تـا ۱۲ سـاعت جلوگیـری شـود.

عارضه خشکی و سوزش چشم هنگام کار با رایانه در تقریبـا ۳ تـا ۴ درصـد کسـانی کـه زیـاد بـا وسـایل الکترونیکـی کار میکننـد، ایـن عارضـه دیـده میشـود و علائم آن عبـارت اسـت از: خسـتگی و خشـکی چشـم، سـوزش، ریزش اشـک و تـاری دیـد کـه همچنیـن ممکـن اسـت سـبب درد در گـردن و شـانه ها نیـز بشـود. (بهداشت چشم)

احتمال سکته چشمی با خیره شدن به تلفن همراه

تحقیقات جدید متخصصان  نشان می‌دهد که خیره شدن به تلفن همراه در تاریکی باعث لخته شدن خون در چشم می‌شود در صورت عدم درمان در اسرع وقت منجر به کاهش شدید بینایی و نابینایی خواهد شد.

در یک نشریه گزارش شده بود که مردی در چین به علت خیره شدن به تلفن همراه خود در تاریکی دچار نابینایی موقت شده است. آن فرد که در شمال غرب چین زندگی می‌کند به خاطر کار کردن با تلفن هوشمند خود به مدت طولانی در تاریکی بینایی خود را از دست داد.و به پزشکان مراجعه کرد و آن ‌ها متوجه انسداد شریان شبکیه مرکزی چشم وی شدند.

این عارضه سکته چشمی نامیده می‌شود و این وضعیت در اثر مسدود شدن شریان‌هایی که اکسیژن را به شبکیه حمل می ‌کنند ایجاد می ‌شود که سیگنال ‌هایی را به مغز می ‌فرستد.

دکتر تائو با مطالعه و تحقیقاتی که بر روی حدود ۲۰ جوان مبتلا به این بیماری انجام داد اعلام کرد: مسدود شدن شریان‌ها در شبکیه چشم به طور ناگهانی جدی است و منجر به نابینایی می ‌شود ما معمولاً آن را سکته چشمی می نامیم . درمان آبریزش چشم ۱.تسکین چشم با استفاده از کمپرس سرد

۲.کمپرس دمنوش پونه کوهی، زرشک، بابونه و گل همیشه‌ بهار

۳.تمیز کردن منظم چشم به ویژه اگر دچارعفونت شده باشد.گریه به از بین بردن باکتری ها کمک می کند و چشم ها را تمیز نگه می دارد.اشک حاوی ماده ای به نام لیزوزیم است. طبق نتایج تحقیقات محققان و متخصصان در زمینه چشم مشخص شده است که لیزوزیم خواص آنتی میکروبی قوی دارد و می تواند در کاهش ریسک ابتلا به سیاه زخم هم موثر باشد و به درمان آن بپردازد.مالش چشم باعث ابتلا به بیماری به نام کراتوکونوس می شود.ضعیف شدن تدریجی و نازک شدن قرنیه از عواقب آن است که باعث نابینایی می شود و نمی توان توسط لنز، عینک و یا عمل آن را اصلاح کرد.

مضرات استفاده از لنز چشم در خواب:۱.کاهش اکسیژن رسانی به قرنیه۲.عفونت۳.فشار به چشم

بعضی افراد این علائم را جدی نمی گیرند و باعث کاهش بینایی و حتی منجر به کوری فرد می ‌گردد ودیگر نمیتوان از آن پیشگیری کرد و فقط پشیمانی میماند.بعضی از میوه ها دارای ویتامین مغدی و مفید برای اعضای مختلف بدن از جمله چشم است با افزایش سن برای تقویت بینایی‌تان شلیل بخورید.شلیل حاوی لوتئین است ماده مغذی مهمی که سلامت چشم ها را بهبود می بخشد و به کاهش ریسک تباهی لکه زرد در اثر افزایش سن کمک می کند.طبق تحقیقات لوتئین نوعی آنتی اکسیدان بسیار قوی هم هست که به کاهش ریسک ابتلا به آب مروارید هسته ای کمک می کند بعلاوه بتاکاروتن موجود در این میوه به ترکیب ویتامین A در بدن کمک می کند.در حفظ سلامت چشم ها نقش دارد و از نابینایی و بیماری خشک چشمی جلوگیری می کند.پلک زدن یکی از موثرترین ورزش های چشم است.هنگام مطالعه و یا نگاه کردن به مانیتور هر چند دقیقه یکبار پلک بزنید. انجام این کار خطر خشکی چشم را هم کمتر می کند.

 بهترین خوراکی ها برای سلامت چشم

۱.فلفل قرمز خام

۲.دانه های آفتاب گردان و آجیل

۳.سبزیجات برگ دار تیره

۴.ماهی قزل آلا

۵.گوشت قرمز بدون چربی و گوشت مرغ

۶.لوبیاها و حبوبات

۷.تخم مرغ

۸.جوانه های کلم بروکلی

اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید، چشم ها نیز به میزان کافی اشک تولید نمی کنند و میکروب را نمیتوانند دفع کنند و چشم آلوده میماند و دچار مشکل میشود.

اگر چشمهایتان می سوزد مصرف آب را بیشتر کنید چون احتمال اینکه بدن تان دچار بی آبی شده باشد زیاد است. (بهداشت چشم)

 

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

لطفا رضایت خود را از نوشته بالا با رای دادن به ستاره های پایین مشخص نمایید:

admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0