لوگو2

نقش فناوری اطلاعات بر شیلات

دسته بندی :blog, کار و کسب, کامپیوتر 20 مرداد 1400 3305
نقش فناوری اطلاعات بر شیلات

نقش فناوری اطلاعات بر شیلات

نقش فناوری اطلاعات بر شیلات

معرفی شیلات 

جمع شیل که در سواحل دریای خزر و مخصوصا در گیلان به معنی سدی است که از چوب در عرض رودخانه برای به دام انداختن و صید ماهی می سازند.در دوره ی قاجاریه صید و خرید و فروش ماهی دریای خزر و رودخانه های شمالی معمولا از طریق اجاره ی رودخانه وساحل دریا از دولت در دست اشخاصی از اتباع روسیه یا ایران قرار می گرفت،طبق عهد نامه ی ترکمن چای برای اتباع روسیه حقوق و امتیازاتی تجاری و قضایی خاصی داده می شد .

امتیاز اجاره داری سواحل جنوب دریای خزر و رودخانه های شمال ایران برای صید ماهی عمدتا در دست اتباع روس بود این اجاره داری برای اتباع روسیه که هم برای صید ماهی و هم برای حمل ونقل و عرضه ی آن که دارای وسایل بهتری بودند فواید زیادی داشت و چون اجاره بهای بیشتری با دولت ایران بود با اتباع خارجی را نداشتند ، این موضوع سبب اختلافاتی که بین اتباع ایران وروسیه ،یا بین خود مستاجرین پیش آمد باعث اشکالات فراوان در دولت ایران شد که خاص دولت تزار روسیه برای نیل به مقا صد سیاسی خود با توسل به حق کاپیتولاسیون از این امر سوء استفاده می کردند .

هر گاه بین دولت ایران ومستاجرین روسی شیلاتی اختلافی پیش می آمد سفارت روسیه در کمال شدت از دعاوی اتباع دولت متبوع خود پیشنهاد می نمود . اولین صدراعظمی که با اجاره دادن شیلات با روسها مخالفت کرد حاج میرزا آقاسی صدراعظم وقت محمد شاه بود از جمله معترضان دیگر می توان امیر کبیر،ابراهیم خان تقی بیگی و میرزا حسن خان سپهسالار را می توان نام برد.

شیلات ایران

سازمانی است که بموجب تصویب نامه قانونی مورخ ۱۴ فروردین ۱۳۴۲هـ.ش بمنظور بهره برداری از محصولات دریای خلیج فارس ودریای عمان از طریق تکثیر وصید ماهی وسایر موجودات ماکول وغیر ماکول دریایی وهمچنین توزیع وفروش ومصرف ویا تبدیل محصولات مزبور در داخل کشورها ویا صدور آنها به خارج کشور تاسیس شد،ودر ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ افتتاح یافت،در حالی که ملی شدن شیلات ایران در سال١٣٣١ هـ.ش اتفاق افتاده است، ابتدا شرکت شیلات در جنوب وبعدها در جنوب تاسیس شد.

اقدامات انجام شده فناوری اطلاعات در زمینه شیلات 

 • طراحی و پیاده سازی سامانه یکپارچه اتوماسیون مکاتبات اداری “تحت وب” که تمامی حقوق مادی و معنوی این نرم افزار در مالکیت سازمان شیلات ایران می باشد.
  نصب و اجرای سیستم حضور و غیاب و کنترل تردد سازمان شیلات ایران در سطح ملی
 • طراحی و پیاده سازی سیستم یکپارچه آبزی پروری (شناسنامه مزارع آبزی پروری، صدور مجوزهای آبزی پروری) و نصب در ۳ استان به صورت پایلوت
 • طراحی سیستم یکپارچه صید (آمار، مجوزهای صید، تخلفات، شناسنامه صید)
 • طراحی و اجرای سیستم مکانیزه پشتیبانی رایانه سازمان شیلات ایران در سطح ملی
 • پشتیبانی و بروز رسانی پورتال سازمان شیلات ایران
 • طراحی و اجرای سیستم فیش حقوقی الکترونیک سازمان شیلات ایران
 • پشتیبانی سیستم جامع نظام پیشنهادات
 • طراحی و اجرای سیستم مکانیزه دورکاری سازمان شیلات ایران
 • طراحی سیستم تحت وب کنترل وضعیت تردد روزانه و مرخصی سالانه و جاری سازمان شیلات ایران

برای توسعه کمی و کیفی پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران اقداماتی بدین شرح انجام خواهد شد :

 • ارتقاء پهنای باند اینترنتی مورد استفاده شیلات ایران 
 • بهره گیری از سیستم مدیریتی کاملا پویا در جهت یکپارچه سازی سایت اطلاع رسانی شیلات ایران
 • قرارداد با شرکتهای مجری و بهره گیری از خدمات مشاوره ای متخصصین جهت جمع آوری اطلاعات و فرآوری داده ها برای قابل استفاده نمودن اطلاعات خام موجود

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0