لوگو2

هیپنوتیزم چگونه اثر می کند؟

دسته بندی ها : blog, سبک زندگی ۲۲ دی ۱۳۹۸ admin 1022 مشاهده
هیپنوتیزم چگونه اثر می کند؟

هیپنوتیزم چگونه اثر می کند؟

هیپنوتیزم چگونه اثر می کند؟

چکیده :

هیپنوتیزم دقیقاً چیست؟ هر چند تعاریف گوناگونی برای آن وجود دارد امّا انجمن روان‌شناسی آمریکا هیپنوتیزم را به عنوان «یک تعامل مشترک که در آن، شرکت‌کنندگان به تلقینات هیپنوتیزم کننده پاسخ می‌دهند» تعریف کرده است. با وجودی که هیپنوتیزم بیشتر به خاطر کارهای عامه‌پسند، مثلاً درخواست انجام کارهای مضحک یا غیرمعمول از افراد، معروف و شناخته شده، امّا ثابت شده است که این روش دارای فواید درمانی و بهداشتی، به ویژه در کاهش درد و اضطراب می‌باشد. همچنین به نظر می‌رسد که هیپنوتیزم بتواند نشانه‌های بیماری زوال عقل را کاهش دهد.

مقدمه :

هیپنوتیزم شاخه ای از علم روانشناسی است که در آن به وسیله تلقین، شخص در حالت خاصی از هوشیاری قرار می گیرد. آگاهی انسان با توجه به امواج مغزی و درجه هوشیاری در حالات مختلفی قرار می گیردهنگامی که واژه «هیپنوتیزم کننده» را می‌شنوید چه چیزی به ذهنتان می‌آید؟ این واژه در ذهن بسیاری از مردم، تصویر آدم خبیثی را که با تکان دادن نخ یک ساعت جیبی به شکل پاندول در جلوی چشمان فرد ساده‌دلی او را به خواب مصنوعی می‌برد، تداعی می‌کند.

به گفته جان کیلستروم، «هیپنوتیزم کننده، فرد دیگری را هیپنوتیزم نمی‌کند بلکه همانند نوعی مدرس یا راهنماست که وظیفه‌اش کمک به فرد برای هیپنوتیزم شدن است.» هر چند هیپنوتیزم غالباً به عنوان یک حالت خلسه شبیه به خواب توصیف گشته امّا بهتر است آن را حالت یا وضعیتی بدانیم که مشخصه‌اش توجه متمرکز، تلقین‌پذیری شدید و خیال‌پردازی فعال است.

هیپنوتیزم چه تأثیراتی دارد؟

تجربه هیپنوتیزم از یک فرد به فرد دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از کسانی که هیپنوتیزم شده‌اند اظهار کرده‌اند که در حین آن، نوعی احساس رهایی، عدم وابستگی یا آرمش زیاد داشته‌اند، در حالی که برخی دیگر گفته‌اند که حس می‌کردند که اعمالشان خارج از اراده خودآگاه و هشیارشان صورت می‌گرفته است. بعضی افراد نیز ممکن است تحت هیپنوتیزم کاملاً هشیار باقی بمانند و حتی قادر به مکالمه با دیگران باشند.

.هر انسانی دارای چهار نوع فرکانس مغزی است :

 • بتا، همان بیداری کامل است که ضمیر خودآگاه در آن فعال است. در این حالت ما به زمان و مکان محدود هستیم.
 • آلفا، (خلسه یا ترنس )، وقتی که می خواهیم بخوابیم و خواب آلوده می شویم. حالتی بین خواب و بیداری بوجود می آید که در این حالت شخص در بالاترین حالت تلقین پذیری قرار دارد. در حالت هیپنوتیزم، امواج مغزی ما در حالت آلفا قرار دارند.
 • تتا، از امواج بتا و آلفا دامنه بزرگتری دارند و آرام ترند. دستیابی به امواج تتا معمولا در زمان خواب ممکن می شود.
 • دلتا، همان خواب عمیق است که در آن رویا می بینیم.

دامنه حالات هیپنوتیکی از امواج آلفا آغاز و تا امواج دلتا می تواند ادامه یابد. امواج آلفا مانند پلی آگاهی و ناخودآگاهی را بهم وصل می کنند. تلقینات وقتی اثرگذار هستند که بین دو ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه ارتباط برقرار شود و تلقینات از فضای آگاه ذهن به ناخودآگاه وارد شود.

در هیپنوتیزم، هوشیاری فرد در یک حیطه متمرکز است؛ آشفتگی و حواس پرتی کمتر است. سطح تمرکز بسیار بالاست و پاسخ دهی فرد به محرکات بیرونی کاهش و تلقین پذیری او افزایش می یابد.

(Matt_Benoit/iStock)

این امواج ما را از نیم کره منطقی سمت چپ مغز رها کرده و به ما اجازه می دهند به قسمت خلاق و شهودی نیم کره راست مغز دست یابیم. امواج آلفا منشا خلاقیت، سرعت بخشی در یادگیری، ارتقای وضعیت روانی و کاهش استرس است. بسیاری از هنرمندان، دانشمندان و ورزشکاران موفق بطور آگاهانه یا ناآگاهانه خود را در حالت آلفا قرار می دهند تا بهترین اجرا یا الهام خود را بدست آورند.

با کمک هیپنوتیزم، فرد می تواند از توانمندی ها و قدرت های درونی نهفته در ذهنش استفاده کند و به اهداف خود دست یابد. در این حالت ما محدود به زمان و مکان نیستیم. هنگامی که خواسته ها در ضمیر ناخودآگاه نهادینه شود، پس از آن تحقق رسیدن به خواسته ها و اهداف بر عهده ضمیر ناخودآگاه خواهد بود.

هیپنوتیزم به دو صورت خود هیپنوتیزم و دگر هیپنوتیزم قابل اجراست. همه هیپنوزها به نحوی خود هیپنوتیزم هستند. هیپنوز موجب تسلط فردی بر دیگری نمی شود بلکه دیگری با ضمیر ناخودآگاه آدمی به مکالمه و القای تلقینات مورد توافق فرد می پردازد. در این حالت تلقینات هیپنوتیزور، به جای حواس بدن عمل می کند و ضمیر ناخودآگاه انسان را تحت کنترل خویش قرار می دهد. هیپنوز جبر ایجاد نمی کند و هیپنوتیزور نمی تواند هر آنچه دوست دارد به سوژه تلقین کند. سه فاکتور مهم در هیپنوتیزم عبارتند از : تمرکز فوق العاده فکر، جدا شدن ذهن و فکر از محیط پیرامون، تلقین ( اساس هیپنوتیزم تلقین به نفس است ).

از فواید هیپنوتیزم می توان به درمان بسیاری از مشکلات روانی نام برد. به خصوص در هنگام خودهیپنوتیزم، که شخص می تواند بوسیله تلقین تغییرات مثبتی را درخود پدید آورد. از جمله فواید دیگر آن می توان به تبدیل صفات بد به صفات خوب، آرامش درونی، رفع اضطراب و نگرانی، تقویت قوای جسمی و روانی بدن مثل حافظه و … اشاره کرد. با اجرای تکنیک های خود هیپنوتیزم، درخت خود باوری در فرد شکوفا شده و در سایه این خودباوری و اعتماد به نفس، فرد می تواند در جنبه های دیگر زندگی نیز به موفقیت برسد.

تاریخ هیپنوتیزم

به حقیقت تاریخ هیپنوتیزم از ابتدای خلقت بشر است. پدیده هیپنوز جزیی از روان انسان است و هر فرد به طور طبیعی قبل از به خواب رفتن و قبل از بیداری کامل و هوشیاری وارد مرحله ای از خلسه هیپنوتیزمی می گردد و این حالت تغییر یافته هوشیاری روزانه بارهای تکرار می گردد.

خلسه هیپنوتیزمی از دیرباز در تمدن های باستانی مصریان، آریایی ها، یونانیان موضوعی شناخته شده بوده و جهت درمان و شفای بیماران از معابدی به نام معابد خواب در کلیسا ها و در آتشکده ها به هنگام گرد هم آیی های مذهبی به صورت انفرادی یا گروهی استفاده می شده است و اکنون نیز از قدرت خلسه هیپنوز به عنوان درمان و پیشگیری در بسیاری از امراض استفاده می گردد.

در اینکه چگونه و در چه عصری از هیپنوز به طور رایج استفاده می گردیده سوابق مشخص و دقیقی تا دو قرن پیش وجود ندارد. پدیده مغناطیس حیوانی مغز و روان برای بقراط (۳۷۰-۴۶۰ ق.م) پدر طب شناخته شده بود. پاراسلسوس، اسخاق نیوتن و سایر دانشمندان و فلاسفه دیگر نیز به حقیقت مغناطیس حیوانی که بعداً مسمر آن را به وضوح بیان نمود واقف بودند.

در قرن هجدهم پزشکی اتریشی به نام آنتون فرانزمسمر که او را به عنوان پدر هیپنوتیزم می شناسیم تحت نفوذ افکار پاراسلسوس و فون هلمونت که معتقد بودند بدن انسان از نیروی مغناطیس کیهانی و نفوذ ستارگان و مایع مغناطیسی حیوانی تآثیر می پذیرد، قرار گرفت و همین افکار باعث شد که مغز جستجوگر مسمر، بر روش های درمانی غیر مادی متمرکز گردد.

تقویت حافظه با هیپنوتیزم

هیپنوز در تقویت حافظه و تحریک بازیابی خاطرات، خارج از بافت درمانی نیز در ارزیابی خاطرات گواهان جنایت ها و قربانیان آن ها به کار گرفته شده است. گر چه پژوهش های فراوانی نشان می دهد که هیپنوز حافظه صحیح را افزایش نمی دهد ولی تمایل فرد را در گزارش خاطرات نامطمئن قبلی، با اطمینان بیشتری افزایش می دهد.

باید توجه داشت فردی که هیپنوتیزم شده تمایل زیادی دارد با افسانه پردازی برخی صحنه ها و ایجاد انحراف در خاطرات، هماهنگی بیشتری با عقاید، آرزوها و فانتزی های خود پیدا کند. ممکن است سعی کند سرنخ ها را در اصل وقایع دخالت دهد و در مواردی از کلام و سؤالات راهنمایی کننده درمانگر استفاده کند و به عنوان خاطرات واقعی بیان نماید. به نظر می رسد عقاید هیپنوتیزم کننده به نوعی در هیپنوز، با بیمار در ارتباط قرار می گیرد و در آنچه که بیمار عقیده می یابد خاطرات خود اوست وارد می شود.

تلقین اصلی ترین وجه هیپنوتیزم درمانی

تمام افراد در تمام درجات می توانند هیپنوتیزم شوند اما برخی زمینه قوی دارند و راحت تر هیپنوتیزم می شوند و برخی به سختی هیپنوتیزم شده و نسبت به آن مقاوم هستند.وی بیان کرد: در هیپنوتیزم تمرکز فرد روی یک حالت خاصی افزایش یافته و هشیاری آن بر اطراف و محرک های محیطی کم شده و تمرکز به یک صدای خاص یا حرکت خاص منحصر می شود.

در هیپنوتیزم درمانی تمرکز بسیار بالای فرد موجب افزایش تلقین پذیری می شود که در این حالت می توان احساس یا افکار مختلف را به بیمار القا نمود، در این عمل میزان تلقین پذیری فرد بیش از حد نرمال می‌شود.خواب مصنوعی عمیق این قابلیت را ایجاد می کند که فرد بهتر به عمل هیپنوتیزم جواب دهد و پیامدهای بهتری داشته باشد. برخی افراد خیلی عمیق هیپنوتیزم نمی شوند و جلسات زیادی را باید صرف کنند تا به درمان پاسخگو باشند و عموما تاثیر آن بر افراد مختلف متفاوت است.

هیپنوتیزم درمانی نیاز به شرکت در چندین جلسه داشته و باید فرد به طور پیگیر تحت انجام این عمل قرار گیرد تا درمان شود.هیپنوتیزم کامل به فرد وابسته است و اگر فرد علاقه نشان نداده و واکنش منفی و حالت خودکنترلی نسبت به تلقینات ایجاد کند مسلما درمان جواب نداده و با اختلال روبه رو می شود. همچنین حوصله درمانی جزو درمان حساب شده و نبود آن تا حد زیادی منجر به شکست درمان می شود.هنگام هیپنوتیزم بیمار حس خوشایندی دارد و گاهی همین حالت می شود که فرد نسبت به درمان واکنش خوب نشان داده و درمان ادامه پیدا کند.

بیماری هایی که با هیپنوتیزم درمان می شوند

بیماری های روان تنی یا سایکوسوماتیک بیماری های جسمانی هستند که عوامل روانی در ایجاد و تشدید عوارض آن دخالت دارند که فرد با تمرکز و فکر کردن به آن بیماری را احساس می کند.اختلالات روان‌تنی بیماری هایی هستند که تلفیقی از بیماری های جسمانی و روان پزشکی محسوب شده و احتیاج دارد هر ۲ گروه به کمک هم بیمار را درمان کنند.با هیپنوتیزم می‌توان بیماری های روان تنی را درمان و بیمار را بر بیماری خود مسلط کرد.سردردهای دوره ای، آسم های اولیه، خلق های بین روز و عادت هایی که بیماری را به دنبال خود دارد توسط هیپنوتراپیست ها قابل درمان هستند.بیماری های گوارشی، پوستی، بیماری های مربوط به سیستم قلب وعروق، سرطان و خیلی بیماری های دیگر روان تنی محسوب می شوند.

مشکلات جسمانی که جزئی از اختلالات روانی را داشته باشند با هیپنوتیزم قابل درمان هستند؛ مثلا فردی که مشکلات گوارشی دارد و قسمتی از آن ناشی از اضطراب باشد یا فشار خون بالایی که قسمتی از آن ناشی از اضطراب هست می توان با هیپنوتیزم با کنترل بخشی از اضطراب فرد مشکل جسمانی فرد تا حدودی درمان کرد. هیپنوتیزم برای درمان اضطراب ها، ایجاد آرامش، درمان فوبیا، ترس ها، وسواس و اختلال افسردگی ناشی از اضطراب می تواند کمک کننده باشد.

تفاوت میان هیپنوتراپیست ها و هیپنوتیزرها

بین هیپنوتراپیست ها و هیپنوتیزرها تفاوت عمده ای وجود دارد. هیپنوتیزر فردی است که از هیپنوتیزم به عنوان یک حرکت نمایشی استفاده می کند اما هیپنوتراپیست کسی است که از هیپنوتیزم برای درمان بهره می‌برد و به صورت علمی با آن برخورد نموده و در درمان بیماری های روان تنی از آن استفاده می کند.

آیا هیپنوتیزم درمانی عوارض دارد؟

هیپنوتیزم مزایای خوبی داشته و حالت تهاجم و خطر و هیچ عارضه ای در پی ندارد.هیپنوتیزم جزو روش های مکمل درمان بوده و می توان در کنار درمان دارویی از آن استفاده کرد تا هم کیفیت درمان و هم کنترل بیماری با سرعت بیشتری انجام شود.

چرا از هیپنوتیزم درمانی کمتر استفاده می شود؟

در ایران و کشورهای دیگر هیپنوتیزم درمانی به طور گسترده متداول نبوده و در یک جلسه یا ۲ جلسه پاسخگو نیست و در هر جلسه زمان طولانی برای پاسخگویی و درمان نیازمند است تا فرد تحت تاثیر قرار گیرد.همچنین باید بیمار و پزشک با هم همکاری نزدیک داشته باشند تا بتوانند عمل درمان را از طریق هیپنوتیزم انجام دهند چنانکه که برخی این کار را انجام می دهند و نتایج خوبی هم داشته است.

انجام هیپنوتیزم از طرف بیمار ممنوعیتی ندارد اما از طرف درمانگر نکاتی از اهمیت برخوردار است. درمانگر باید دوره هیپنوتیزم درمانی را به طور کامل آموزش دیده و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد و متاسفانه در هیپنوتیزم درمانی گاهی افرادی مداخله دارند که تخصصی در این زمینه ندارند.

متخصص اعصاب و روان تاکید کرد: متاسفانه هیپنوتیزم درمانی در ایران مانند سایر کشورها جهان متداول نیست و مهم ترین عامل آن آشنایی نداشتن مردم با این روش است زیرا عموما این روش بیشتر به عنوان یک سرگرمی و عمل نمایش مورد توجه بوده و به عنوان یک روش درمانی به آن توجه نمی شود.همچنین بیمه و یا نهاد خاصی از این روش درمانی حمایت نمی کنند، حمایت از هیپنوتیزم درمانی می تواند موجب جایگاه بهتر این روش درمانی شود و نیاز است مردم با این روش آشنا شوند.

 

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

لطفا رضایت خود را از نوشته بالا با رای دادن به ستاره های پایین مشخص نمایید:

ادمین ادمین
admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0