لوگو2

چرا فوتبال محبوب‌ترین ورزش جهان است؟

دسته بندی :blog, سبک زندگی 28 اردیبهشت 1400 admin 3347
فوتبال

چرا فوتبال محبوب‌ترین ورزش جهان است؟

چرا فوتبال محبوب‌ترین ورزش جهان است؟

اگر اغراق و افراط نباشد، باور کنید معتقدم جمعیت جهان درگیر یک اتفاق بزرگ به نام جام جهانی است؛ اتفاقی که هر ۴ سال یک بار شکل می گیرد و از سال ۱۹۳۰ تا به امروز در نقاط مختلف کره زمین کلید خورده و ماجراهای خاص خودش را داشته است. برزیل از این نظر با ۵ قهرمانی، تیمی پر افتخار و بزرگ محسوب می‌شود که با وجود ناکامی در جام بیستم همچنان اعتباری برای فوتبال دنیا است.

پربازدیدترین رویداد ورزشی جهان بدون هیچ تردیدی فوتبال است. در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، بیش از ۷۱۵ میلیون نفر بازی را تماشا کردند و این رقم در جام‌های جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ افزایش داشت.

اما سوالی که در این جان مطرح است اینکه چرا این رویداد تا این حد هوادار و طرفدار دارد؟

نکته اصلی که مایلم در اولین بخش به آن اشاره کنم، اینکه در بسیاری از نقاط مختلف جهان به این رویداد به چشم یک ورزش نگاه نمی‌شود و فوتبال برای بسیاری از مردم جهان فراتر از یک رشته است.

به عنوان مثال، برای جمع قابل تاملی از مهاجران به امریکا از نقاط مختلف جهان، فوتبال یک راه نجات است. اگر فوتبال نباشد، بسیاری از جوانان بیکار و بی پول راه های نادرستی را برای ادامه زندگی انتخاب خواهند کرد.

قوانین فوتبال در انگلیس در سال ۱۹۶۳ توسط اتحادیه فوتبال انگلیس که در آن زمان به انجمن فوتبال نیز شهرت داشت، نوشته و لازم الاجرا توصیف شد. کلمه فوتبال کاملا انگلیسی است و در همان اساسنامه تلاش شد تا هویت و ریشه تاریخی آن حفظ شود تا ارتباطی با فوتبال موسوم به آمریکایی، راگبی و … نداشته باشد.

شاید ریشه این کلمه به دهه ۱۸۸۰ باز گردد، زمانی که آکسفورد از پسوند ER استفاده کرد و کلمه SOCCER را وارد دستور زبان و واژه های بریتانیایی کرد؛ اما فوتبال همیشه فوتبال بوده و هست.

البته اگر من مسئول نوشتن تاریخ فوتبال بودم، از انسان عصر حجر شروع می کردم؛ زمانی که انسان به صورت غریضی علاقه داشت با پای خود به گوی ضربه بزند. با این حال، اولین نشانه هایی که به فوتبال مدرن امروز بیشترین شباهت را دارند به ۳۰۰۰ سال پیش در امپراطوری چین باز می‌گردد.

در آن زمان توپ را با پوست حیوانات درست و آن را با پر یا مو پر می‌کردند. در آن زمان به آن ورزش باستانی «tsu chu» اطلاق می شد که بعدها توپی که شاید بیشتر شبیه مکعب بود، به تبعیت از دو نیروی خیر و شر همیشه به دنبال هم، یعنی یین و یانگ به صورت کره و یک حجم کاملا گرد تبدیل شد.

به وضوح مشخص است فوتبال نسبت به سایر رشته ها در جهان قدمت قابل توجهی دارد و می شود آن را با بسیاری از ورزش های باستانی مقایسه کرد. البته فوتبال مدرن امروز با آن زمان تفاوت زیادی کرده و شاید قدرت بدنی دیگر حرف اول را نزند. استعداد، پول، امکانات و مسائل فنی حرف اول و آخر را در این ورزش بزنند.

محبوبیت این رشته هم از همین نقطه آغاز می‌شود؛ جایی که در یک زمین مسطح همه فقط به دنبال یک توپ هستند و یک هدف مشترک دارند. از طرفی، دنیای تبلیغات و مسائل مالی را هم در نظر بگیرید. به هر حال همه این تبلیغات در نوع نظر مردم جهان تاثیرگذار خواهند بود.

برخی کشورهای جهان هستند که به خاطر جغرافیای خاص خود در یک ورزش خاص شهرت دارند. مثلا اسکی در کشورهای شمال اروپا یا برخی رشته های رزمی در جنوب شرق آسیا اما فوتبال در همه نقاط جهان می‌تواند به ورزش اول یک کشور تبدیل شود و وابسته به هیچ مانعی نیست.

در واقع هیچ عاملی توانایی ایستادگی برابر شهرت و محبوبیت فوتبال را ندارد.نکته دیگر اینکه سرمایه گذاری در این ورزش ریسک بسیار کمی دارد و به احتمال بسیار قوی هیچ حامی مالی را از حمایت مالی خود پشیمان نخواهد کرد.

در فوتبال حرفه‌ای همیشه از استعداد سخن به میان می آید. درست می‌گویند و شاید امریکا در این میان یک استثنا باشد چرا که این کشور با خرج دلارهای خود و هزینه های نجومی استعدادهای بسیاری از سراسر جهان به عنوان پناهنده و تبعه خود جمع‌آوری و در تیم ملی خود وارد کرد.

اینگونه است که فوتبال هیچ مانعی را بر سر راه خود نمی بیند و می تازد و پیش می رود. محبوب است و شهرت دارد. دنیا را به خود می فریبد و جذاب و جذابتر می شود.

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0