0

چگونه از خود مراقبت کنیم ؟

دسته بندی ها : blog, سلامت، بهداشت و پزشکی ۲۷ دی ۱۳۹۸ admin 109 بازدید
چگونه از خود مراقبت کنیم ؟

چگونه از خود مراقبت کنیم ؟

چگونه از خود مراقبت کنیم ؟

مقدمه :

خود مراقبتی شامل اعمالی است که فرد انجام می­دهد تا تندرست بماند، از سلامت جســمی خود نگهداری کند، نیازهای اجتماعی و روانی خود را برآورده سازد، از بیماری­ها یا حوادث پیشگیری کند، ناخوشی­ها و وضعیت­های مزمن را بهبود بخشد و نیز از سلامت خود بعد از بیماری حاد و یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کند.

در تعریف خودمراقبتی، پنج ویژگی زیر، مستتر است :

     رفتاری داوطلبانه است.

      فعالیتی آموخته ‌شده است.

حق و مسئولیتی همگانی برای حفظ سلامت خود، خانواده و نزدیکان است.

بخشی از مراقبت­های نوزادان، کودکان، نوجوانان و سالمندان است.

بزرگسالانی که قادر به خودمراقبتی نیستند، نیازمند دریافت مراقبت‌های بهداشتی از ارائه‌دهندگان خدمات اجتماعی یا بهداشتی خواهند بود .

اگر بخواهیم انواع خود مراقبتی را توضیح دهیم می توانیم خودمراقبتی را در عناوین زیر خلاصه کنیم:

۱- خودمراقبتی برای حفظ سلامت، بخش عمده سال‌های از دست رفته عمر در کشور به سبب مرگ زودرس

مطالعه‌ای درسال ۱۳۸۲ نشان داد که بخش عمده سال‌های از دست رفته عمر در کشور ما به سبب مرگ زودرس و معلولیت ناشی از حوادث، بیماری‌های روانی و اختلالات رفتاری و همچنین بیماری‌های قلبی است . کاهش بار این بیماری‌ها قطعا مستلزم ارتقای سطح آگاهی مردم و تغییر رفتار سلامت آنهاست. منبع اطلاعات بیشتر مردم در حوزه سلامت معمولا نشریات، اینترنت و تلویزیون است؛ این درحالی است که متأسفانه فقط کسر کوچکی از این اطلاعات، مستند و قابل اعتمادند.

۲- خودمراقبتی در بیماری‌های جزئی، بیماری‌هایی که در مدتی کوتاه، بدون درمان یا با درمان‌های خانگی ساده بهبود می‌یابند.

بخش عمده‌ای از بیماری‌ها را بیماری‌های جزیی تشکیل می‌دهند؛ بیماری‌هایی که در مدتی کوتاه، بدون درمان یا با درمان‌های خانگی ساده بهبود می‌یابند. مطالعه‌ای در انگلستان نشان داد که حدود ۲۰ % از مراجعات به پزشکان و مراکز درمانی، مربوط به همین بیماری‌های جزیی است. در حالی که بخش عمده‌ای از این بیماری‌ها توسط خود مردم قابل مراقبت است. در این موارد، ارایه اطلاعات کیفی مکتوب در ویزیت‌ها می‌تواند از ویزیت‌های مجدد و بستری‌های بیمارستانی پیشگیری کند.طبق آمار شبکه سلامت انگلستان، نزدیک به دو سوم مشاوره‌های پزشکان عمومی که منجر به تجویز دارو می‌شود، بدون دارو یا با استفاده از داروهای بی نیاز از نسخه پزشک، قابل درمان است. 

توصیه‌های خودمراقبتی در چنین مواردی:

می‌تواند مردم را توانمند کند تا به طور مناسبتی مشکل خود را حل کنند و از دریافت غیرضروری دارو اجتناب کنند.آموزش همگانی سلامت و ارایه منابع اطلاعاتی قابل اعتماد برای خودمراقبتی در بیماری‌های جزیی می‌تواند دست کم جلوی یک پنجم از مراجعات پزشکی بی مورد را بگیرد.  در انگلستان، مبلغ صرفه‌جویی شده در نظام سلامت، صرفا از همین منظر، سالانه ۹۶ میلیارد دلار است .  اگر صرفه‌جویی‌های ناشی از عدم نیاز به غیبت از کار برای مراجعه به پزشک و کاهش هزینه‌های حمل و نقل را هم به عدد فوق بیفزاییم، صرفه‌جویی نهایی بسیار بزرگ‌تر خواهد بود.

۳-  خودمراقبتی در بیماری‌های مزمن، ۶۰ % مرگ و میر در جهان به دلیل بیماری‌های غیرواگیر

بیماری‌های مزمن به عنوان چالش اصلی نظام‌های سلامت در قرن بیست و یکم مطرح شده‌اند. امروزه، اپیدمی بیماری‌های غیرواگیر، مسئول ۶۰ % از موارد مرگ و میر در جهان است. حدود ۸۰ % از مراجعات سرپایی در انگلستان و ۷۵ % از هزینه‌های نظام سلامت در آمریکا مرتبط با بیماری‌های مزمن است . انگلستان تخمین زده است که تا سال ۲۰۳۰ بروز بیماری‌های مزمن در جمعیت بالای ۶۵ سال این کشور، بیش از دو برابر خواهد شدامروزه پاسخگویی به این حجم از خدمات مورد انتظار در مراقبت بیماری‌های مزمن، اولویتی کلیدی برای بخش سلامت محسوب می‌شود و حمایت از خودمراقبتی در بیماری‌های مزمن، جزیی اساسی از این کار است. 

یافته‌های پژوهشی نشان داده است:

که خودمراقبتی در بیماری‌های مزمن می‌تواند تا حد زیادی استفاده از منابع نظام ارایه خدمات سلامت را کاهش دهد، به طوری که نتیجه آن، ۴۰ % کاهش در مراجعه به پزشکان عمومی، ۱۷ % کاهش در مراجعه به پزشکان متخصص، ۵۰ % کاهش در مراجعه به مراکز اورژانس، ۵۰ % کاهش در بستری بیمارستانی، و ۵۰ % کاهش در روزهای غیبت از کار خواهد بود .

     ۴- نگاه قدیمی به سلامت (تجویز دارو و بستری در بیمارستان) باید تغییر کند.

( ۸ هزار و ۷۵۷ ساعت صرفه جویی «زمان» برای بیماران دیابتی با سه ساعت مشورت با متخصص بهداشتی) مزایای آموزش‌های خودمراقبتی در بیماری‌های دیابت، آسم و سایر بیماری‌های مزمن نیز به طور معنی‌دار، به اثبات رسیده است. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که خودمراقبتی مهمترین شکل مراقبت اولیه در کشورهای توسعه یافته و همچنین در کشورهای در حال توسعه یافته است؛ برای مثال، مبتلایان به دیابت به طور متوسط در طول یک سال حدود ۳ ساعت با یک متخصص بهداشتی در تماسند و ۸ هزار و ۷۵۷ ساعت باقیمانده را با استفاده از همان توصیه‌هایی که در آن ۳ ساعت گرفتند یا با استفاده از مهارت‌های خودمراقبتی می‌گذرانند.

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

لطفا رضایت خود را از نوشته بالا با رای دادن به ستاره های پایین مشخص نمایید:

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
ادمین ادمین
admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :
    0