لوگو2

چگونه ذهنمان را مدیریت کنیم؟

دسته بندی :blog, سلامت، بهداشت و پزشکی 16 اردیبهشت 1400 admin 3354
چگونه ذهنمان را مدیریت کنیم؟

 چگونه ذهنمان را مدیریت کنیم؟

چگونه ذهنمان را مدیریت کنیم؟

یکی از بهترین روش‌های مدیریت ذهن این است که هنگام تصمیم‌گیری هایمان چند لحظه‌ای فکر کنیم و اجازه ندهیم ذهن‌مان ما را کنترل کند. اگر خاطرات تلخ گذشته مدام ما را آزار می‌دهد این تقصیر ماست که به ذهن‌مان اجازه همچین اتفاقی را داده‌ایم. هر موقع موضوعی شما را ناراحت کرد چند لحظه صبر کنید و به خود بگویید دیگر نمی‌خواهم ذهنم مرا کنترل کند.تحت هیچ شرایطی به آن موضوع فکر نکنید.  یک موضوع مهم و جالب انتخاب کنید و وقتتان را با آن پر کنید. اگر دوباره ذهن شما افکار مزاحم را برایتان پررنگ کرد اصلاً نگران نشوید زیرا بسیار طبیعی است و این اتفاق چندین بار پیش می‌آید. با این افکار مزاحم نجنگید و به آن‌ها فکر نکنید، فقط آن را گوشه‌ای نگه‌داشته و به آن‌ها بگویید فعلاً برای شما وقت ندارم بعداً به شما رسیدگی می‌کنم .

برای خود و زندگی‌تان بیشتر ارزش قائل شوید و به این افکار ذهن بها ندهید. بارها و بارها این کار را تکرار کنید تا ذهن‌تان شرطی شود و دیگر به این افکار بها ندهد.واقعیت این است که ذهن متوجه می‌شود این افکار بی‌نتیجه هستند و به‌صورتی باور نکردنی این افکار از ذهن شما ناپدید می‌گردند. حتی اگر دوباره آن‌ها را به یاد آورید، دیگر ناراحت نمی‌شوید زیرا همان‌طور که شما آن‌ها را نادیده گرفتید ذهن‌ هم آن را نادیده گرفت و به سادگی درمی‌یابید که با تلاش ذهن و افکارتان را در دست گرفتید. مدیریت افکار مزاحم موضوع خیلی مفصلی است و یک مهارت بسیار کاربردی است.  شما می توانید این مهارت را یاد بگیرید.

برنامه اجرایی

گاهی قدرت ذهن‌تان از شما بیشتر می شود. احساس خوبی به تصمیم هایتان ندارید. شک و تردید شما را راحت نمی گذارد. در این حالت شما تحت کنترل ذهن تان هستید. پس چند لحظه توقف کنید. کنترل ذهن را دست گیرید. هرکاری که ذهن‌تان به شما می‌گوید غیر ممکن است را باور نکنید.

  • نکته اول این است که آرامش خود را حفظ کنید و سعی کنید به ذهن خود آگاه شوید.
  • افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید
  • برای اهداف و افکار خود برنامه ریزی کنید
  • آنها را اولویت بندی کنید
  • و در نهایت اقدام کنید

خودآگاهِ با اراده / ناخودآگاهِ پر قدرت

به عقیده روانشناسان ذهن به دو قسمت خودآگاه و ناخودآگاه تقسیم می‌شود. ذهن خودآگاه مسئول عملکردهای ارادی است. مثل اینکه شما اراده می‌کنید مطالعه کنید، تلویزیون تماشا کنید یا از یک بلندی بپرید. ذهن ناخودآگاه مسئول رفتارهایی است که ما اصطلاحاً می گوییم دست خودمان نیست. این بخش تنفس، گردش خون، ضربان قلب و … را در طول خواب و بیداری ما کنترل می‌کند. ذهن خودآگاه دارای اراده است و ذهن ناخودآگاه دارای قدرت است. باید سعی شود این دو را با هم هماهنگ کرد تا دارای اراده قدرتمند شویم اما آنچه در این بحث برای ما حائز اهمیت است ذهن ناخودآگاه قدرتمند است که با ویژگی‌های منحصر به فردش می‌تواند ما را در پیشبرد اهداف و خواسته‌هایمان یاری کند. 

از ابتدای ذهن تا انتهای موفقیت

ذهن نقش بسیار مهمی در دستیابی به موفقیت، اهداف جزیی و روزمره و یا اهداف مهم دارد. در مورد اهداف جزیی، شما می دانید که چه می‌خواهید و برای به دست آوردن آن تلاش می‌کنید اما در مورد اهداف اصلی و بزرگ‌تر، مسئله کمی متفاوت است.برای رسیدن به موفقیت‌ها و اهداف اصلی از ابتدای ذهن تا انتهای موفقیت با ما همراه باشید.

نخست شما باید فکر کنید آن چیزی که می‌خواهید به دست آورید چیست؟ ممکن است تنها یک ایده مبهم داشته باشید. این ایده معلق و بلاتکلیف هرگز به کارتان نخواهد آمد. شما برای انجام هر کاری و جهت استفاده از قدرت ذهن، باید تکلیف را با خودتان روشن کنید و بدانید که چه می‌خواهید و برای رسیدن به آن باید چه کاری انجام دهید. این اولین قدم شماست که خب البته کار ساده‌ای نیست و نیاز به فکر کردن عمیق و زمان دارد. برای خودتان و هدفتان وقت بگذارید و بهترین انتخاب را انجام دهید.
در قدم دوم، پس از مشخص کردن هدف، باید بدانید که برنامه‌تان چیست؟ برای دست یابی به خواسته خود و چگونگی ادامه راه باید چه کارهایی انجام دهید؟ آنچه شما به آن نیاز دارید یک برنامه ریزی درست است. از همین جاست که می‌توانید روی قدرت ذهن خود حساب باز کنید. دکتر ژوزف مورفی اعتقاد دارد که گنجی در درون ما نهفته است. بسیاری از افراد از این گنج خبر ندارند . گنجی که ثروت بی پایان است و دور انسان را احاطه کرده است در درون انسان یک معدن طلاست و هر چه را که بخواهید از درون این معدن می توانید بیرون بیاورید.

 

هر آنچه هستیم همان است که اندیشیده‌ایم.

ذهن همه چیز است. هر آنچه را باور کنیم همان می‌شویم.

برای مشاهده مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و آپارات دنبال کنید

admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0